Build 2018 – Nowości w Xamarin i Azure Functions (po ludzku)

Właśnie zakończyła się konferencja Microsoft Build 2018. Czas więc na podsumowanie nowości w Xamarin i Azure Functions, oraz jak to się ma do cross-platform i serverless.

Nowości w Xamarin i Azure Functions

A więc jakie nowości pojawiły się w światku cross-platform, oraz serverless by Microsoft. Czas zacząć podsumowanie

Nowości w Xamarin

Hyper-V Android Emulator Support

Na początek coś lekkiego. Nareszcie nie będzie problemów z emulatorami Android i instacją Hyper-V. Do tej pory trzeba było wybrać jedno albo drugie.

Zmiana na plus 👍

Xamarin.Forms 3.0

 • Visual State Manager
 • Pojawiły się takie smaczki jak Visual State Manager, czyli narzędzie mające ułatwić nam budowanie „dynamicznego” zmieniającego się zależenie od ustawienia urządzenia ( horizontal/vertical ) UI. Jest to kontrolka znana już z innych rozwiązań działających w oparciu o XAML np. Universal Windows Platform.

  Zmiana na plus 👍

 • FlexLayout
 • kolejna ciekawostka mająca ułatwić projektowanie „dynamicznych” UI. Jej działanie jest zbliżone do tego co można uzyskać w przeglądarce za pomocą HTML i CSS.

  Tutaj pojawia się kolejna nowość, czyli stary dobry CSS.

 • StyleSheets
 • Projektowanie styli w Xamarin.Forms czasami może być męczące i przyprawić o zawrót głowy. Dlatego pojawienie się CSS wymuszone po części przez kontrolkę FlexLayout jest dobrym ruchem. Kto wie może teraz będzie można tworzyć znacznie ciekawsze UI w Xamarin.Forms.

  Zmiana na plus 👍

 • FlowDirection
 • Czasami powstają aplikacje które muszą wspierać języki pisane od prawej do lewej i tutaj właśnie przychodzi nam z pomocą atrybut FlowDirection. Teraz zmiana sposobu wyświetlania nie może być prostsza.

Visual Studio Tools for Xamarin

 • Xamarin.Forms XAML IntelliSense
 • Wsparcie dla podpowiadania składnie XAML zostało mocno ulepszone wraz z wypuszczeniem Visual Studio 2017 v15.7, oraz Visual Studio for Mac v7.5. Programiści lubią takie ułatwiacze ich życie staje się prostsze.

  Zmiana na plus 👍

 • Automatic iOS Device Provisioning
 • Wraz z wersją Visual Studio 2017 v15.7 została ułatwiona praca z nad aplikacjami dla iOS poprzez automatyczne tworzenie certyfikatów, provisioning profiles i innych elementów wymaganych przez Xcode.

  Analogiczną funkcjonalność Visual Studio for Mac posiadało już od jakiegoś czasu.

 • Android SDK Management
 • Kolejna funkcjonalność z serii ułatwiaczy życia.

  Android SDK manager jest teraz jeszcze bardziej inteligentny i potrafi sam dociągnąć brakujące nam SDK. Nigdy więcej nie będziemy musieli zastanawiać się czego nam jeszcze brakuje.

  Zmiana na plus 👍

 • .NET Standard Xamarin Template
 • Projekty typu Portable Class Library (PCL) zostały w nowych wersjach Visual Studio oznaczone jako deprecated. Od dzisiaj również są dostępne nowe projekty działające pod kontrolą .NET Standard.

Nowości w Azure Functions

Durable Functions – oficjalnie dostępne

Największa zmiana Durable Functions wyszły z fazy beta (preview) i oficjalnie są dostępne do wykorzystania produkcyjnie. Czym są Durable Functions w skrócie umożliwiają one tworzenia łańcucha funkcji, które będą działały razem w procesie.

Ulepszone monitorowanie

Od początku istnienia Azure Functions posiadały one integrację z Application Insights. Teraz ta integracja będzie jeszcze większa.Dzięki temu monitorowanie naszych funkcji będzie teraz jeszcze lepsze, oraz będzie nam dawało więcej informacji na temat działania naszego rozwiązania.

Functions Diagnostic – Genie

Genie, czyli nasza wirtualna asystentka która pomoże nam w rozwiązywaniu problemów związanych z działaniem naszego rozwiązania serverless. Zostało to umożliwione poprzez połączenie Functions z App Service Diagnostics.

Podsumowanie

Jest to mały fragment zmian, która pojawiła się na tegorocznej edycji Build 2018. Cieszy mnie fakt, że Microsoft kładzie duży nacisk na rozwój ich rozwiązań cross-platform, oraz serverless. Przyszłości wygląda bardzo ciekawie i obiecująco dla nas programistów.

Jeżeli chcesz na bierząco śledzić trendy i rozwój Xamarin, oraz Azure Functions zasubskrybuj proszę mojego blog-a. Możesz mnie również spotkać na Twitter.

Chcesz być na bierząco z najnowszymi zmianami na blog i newsami ze świata mobilnego, oraz chmury?

Zapisz się na mój newsletter zajmie to tylko parę sekund.

Share