Mobile DevOps: Jak skonfigurować „development pipeline” w App Center?

„Development pipeline”, czyli tworzenie środowiska do budowania, testowania i wydawania aplikacji.

Dzięki upowszechnieniu się chmury możemy coraz częściej korzystać z gotowych rozwiązań. Dzięki nim nie musimy już „w pocie czoła” konfigurować naszych serwerów. Możemy stworzyć takie środowisko używając prostych kreatorów.

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić jak to zrobić używając Visual Studio App Center.
O samym Visual Studio App Center już pisałem tutaj.

A więc zaczynajmy.

Początkowa konfiguracja

Na początek musimy stworzyć naszą aplikację w tym celu klikamy „Add new” i zaczynamy proces konfiguracji naszej aplikacji.

W kolejnym kroku musimy zdecydować jaki będzie nasz „target OS”, oraz technologia w jakiej jest napisana nasza aplikacji.

Po tych kilku prostych krokach mamy utworzoną naszą aplikację. Czas na kolejne kroki.

App Center SDK, czyli jak monitorować naszą aplikację i nie tylko?

W kolejnym kroku dostajemy informację jak podłączyć do naszej aplikacji mechanizmy odpowiadające za monitorowanie i analizę naszej aplikacji.

Taką funkcjonalność zapewnia nam App Center SDK. Samym SDK zajmiemy się kiedy indziej „so stay tuned”.

Skąd mogę pobrać swój kod?

Visual Studio App Center umożliwia nam budowanie aplikacji w chmurze. Jest to możliwe dzięki kilku udostępnionym interfejsom.

W tym artykule użyjemy do konfiguracji GitHub. Po skonfigurowaniu dostępu do naszego konta uzyskujemy listę wszystkich naszych projektów przechowywanych w tym serwisie.

Kolejne kroki umożliwiają nam wybór konkretnego „branch” i konfiguracji „build”.

Budujemy

Konfigurując proces budowania mamy możliwość wyboru wielu jego parametrów.

App Center udostępnia nam listę projektów jakie są dostępne w naszym kodzie dlatego przygotowując „build” możemy wybrać jeden z nich. Dodatkowo mamy możliwość wyboru konfiguracji Debug/Release jak również bardziej zaawansowanych parametrów takich jak używane wersji Xcode.

Gdy chcemy aby nasza aplikacja była dostępna w sklepach lub mogła być testowana musimy dostarczyć odpowiednie certyfikaty i profile wymagane przez każdą z platform.

Dystrybucja

Visual Studio App Center umożliwia konfigurację wielu grup do dystrybucji. Możemy dystrybuować konkretny „build” dla specyficznych grup użytkowników.

Podsumowanie

Używanie App Center jest proste i przyjemne. Używając tego narzędzia możemy szybko skonfigurować cały proces wydawania aplikacji.

Ograniczeniem jakie obecnie widzę w App Center jest ograniczona opcja konfigurować „build”. Nie udało mi się również znaleźć mechanizmu, który by odpalał nasze testy jednostkowe w czasie „build”.

Linki

Share