Mobile DevOps: Visual Studio App Center

Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu artykułów na temat Visual Studio App Center. Kompletnego rozwiązania do DevOps dostarczanego przez Microsoft w modelu PaaS.

W dzisiejszym wpisie chciałbym opisać dość świeże rozwiązanie jakim jest Visual Studio App Center.

Zaczynajmy na początek…

Trochę historii

Microsoft od wielu lat sukcesywnie przejmuje różne firmy nie inaczej było również z początkami produktu App Center jaki znamy obecnie. Wszystko zaczeło się 11.12.2014 kiedy to Microsoft oficjalnie przejął firmę HockeyApp.

HockeyApp jest rozwiązaniem do tzw. „Mobile DevOps” udostępniającego mechanizmy do dystrybucji, analizy, oraz monitorowania aplikacji. Jest to chyba jedno z najstarszych dostępnych rozwiązań na rynku i sięga ono aż 2011 roku.

Kolejnym ważnym krokiem Microsoft na drodze do własnego rozwiązania było przejęcie Xamarin z ich rozwiązaniem Test Cloud 24.02.2016.

Czym jest Xamarin Test Cloud, czyli rozwiązanie do testowania aplikacji mobilnych w chmurze. Nie jest to jednak kolejne rozwiązanie do testów jednostkowych. Jego zadanie jest bardziej wyspecjalizowane i ma na celu testowanie aplikacji na fizycznych urządzeniach. Potrafi również zasymulować użycie aplikacji przez użytkownika za pomocą UI testów.

Powoli zbliżamy się do rozwiązania jakie znamy obecnie.

Introducing Visual Studio Mobile Center

16.11.2016 Microsoft ogłasza dostępność jako Preview swojego kompletnego rozwiązania „Mobile DevOps” o nazwie Mobile Center.

Dostarczało ono takie usługi jak

 • Build
 • Test
 • Distribute
 • Monitor
 • Analytics
 • Mobile backend

Nareszcie Microsoft miał swoje kompletne rozwiązanie do „Mobile DevOps”. Minął kolejny rok w którym Mobile Center działało w wersji Preview i o to pojawia się…

Introducing Visual Studio App Center

Na konferencje Connect() 2017 zostaje ogłoszone nowe narzędzie Visual Studio App Center

Keith Ballinger w swoim wpisie na blogu tak podsumował App Center.

„App Center has everything you need to manage the lifecycle of your apps, including automated builds, testing on real devices in the cloud, distribution to beta testers and app stores, and monitoring of real-world usage through crash and analytics data,”

Jest to rozwiązanie zarówno dla programistów mobile jak i desktop. Wspiera różne narzędzia takie jak Objective-C, Java, C#, Swift, Xamarin, React Native. Jak również dostarcza bardzo kompleksową platformę do „development pipeline”.

Jest to kolejne narzędzie za pomocą, którego my jako programiści mamy spędzać więcej czasu nad dostarczaniem wartości biznesowej.

Możliwości

Produkt ten dostarcza nam bardzo kompletną listę funkcjonalności

 • Budowanie: Programiści mogą budować aplikacje dla Android, iOS, Windows i macOS w chmurze.
 • Testowanie: Umożliwia uruchamiania testów automatycznych UI na 1000-cach urządzeń. Wszystko z wykorzystaniem najpopularniejszych framework takich jak XCUITest, Espresso, Appium, oraz Xamarin UITest.
 • Dystrybucja: Programiści mogą dystrybuować swoje aplikacje do specyficznych grup użytkowników, beta testerów. Jak również mogą dystrybuować aplikację do sklepów Google Play i AppStore.
 • Analiza: Portal dostarcza wielu informacji na temat użycia naszych aplikacji. Skąd są użytkownicy, jakich używają urządzeń i wiele innych.
 • Błędy: Raporty z błędów wraz z pełnym „callstack” dające szczegółowy wgląd w stan naszej aplikacji.
 • Notyfikacja: Programiści mogą konfigurować grupy użytkowników, którzy otrzymają powiadomienia po wystąpieniu ustawionych warunków.

Jest to narzędzie którego można używać za darmo. Funkcjonalność testów jest dostępna jako 30 dniowy trial. Wszystkie pozostałe usługi mają swoje limity po przekroczeniu których są rozliczane z faktycznego użycia.
Wszystkie szczegóły można wyczytać z cennika.

A więc zapraszam do korzystania. A wy macie jakieś ulubione narzędzia do „Mobile DevOps”?

Share