Podsumowanie roku 2018 i co dalej w 2019

Cześć dziś trochę spóźnione podsumowanie minionego roku, oraz jakie mam dalsze plany na 2019.

A więc przejdźmy do konkretów…

Co się udało

W minionym roku działo się bardzo dużo zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym ale wszystko po kolei.

Pracuję zdalnie

Jednym całkowicie nie zaplanowanym osiągnięciem jest praca zdalna w coraz większym wymiarze (obecnie ok. 2-3 dni w tygodniu). Wpłynęło to bardzo pozytywnie na moje życie prywatne ale w pracy też jest bardzo pozytywnie. Okazuje się, że jestem w stanie zrobić dużo więcej i z mniejszą ilością stresu.

Mobile developer

W pracy zwrot o 180% i praca nad tym co mnie obecnie interesuje. W firmie, która jest kojarzona z systemami klasy enterprise znalazłem niszę w której mogę realizować swoją pasję i zainteresowanie aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu miałem przyjemność (lub nieprzyjemność ;)) nauki Swift, oraz pracy z natywną aplikacją dla iOS stworzoną w Objective-C.

Dałem tym również sygnał, że da się zmienić swoją ścieżkę kariery i zmienić/nauczyć się nowej technologii która wydaje nam się całkowicie nieosiągalna w danej chwili.

Bloger/YouTuber

Dzięki mojemu zainteresowaniu chmurą również wpłyneło to pozytywnie na rozwój blog-a. Dzięki temu chyba wreszcie wybrałem też kierunek w którym chce się rozwijać jak i całą moją działalność w sieci. Nie jest to 100% chmura ale również mobile i jak jedno z drugim powiązać.

Również nieoczekiwanie powstał kanał na YouTube na którym pojawiło się trochę video. Kolejna nieoczekiwana rzecz to powstanie i moje artykuły na blog firmowym.

Co się nie udało

Miniony rok to nie są same sukcesy ale również wiele porażek…

Monetyzacja

W kwestii zarabiania na blog póki co cisza dlatego w tym roku zmieniam podejście do tej kwestii.

Bloger

Miałem problem z regularnym pisaniem na blog dlatego to również jest obszar wymagający sporej poprawy. Szczególnie końcówka roku była ciężka jeśli chodzi o regularne pisanie.

Prelegent

Nadal „przeraża” mnie wystąpienie jako prelegent przed publicznością i grupą programistów. Chociaż w tym temacie czuję spory postęp dzięki nagrywaniu na YouTube.

Sekretny „Big Goal”

Tutaj całkowicie poległem. Może uda się w tym roku w odrobinę innej formie.

Co dalej

Co przyniesie 2019 roku zobaczymy ale jest napewno kilka celów które chciałbym zrealizować

  • Kurs – od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie nagranie własnego kursu o aplikacjach mobilnych i serverless
  • Prelegent – chciałbym wystąpić jako prelegent na jakimś MeetUp
  • Większa rozpoznawalność – chciałbym być bardziej znany w społeczności
  • Bloger/YouTuber – chciałbym pisać bardziej regularnie na blog i nagrywać na YouTube. Chciałbym żeby również treść którą będę tworzył była wysokiej jakości i pomocna dla odwiedzających
  • Cloud Architect – jako, że moje myśli dryfują coraz bardziej w stronę chmury publicznej to chciałbym również zacząć w niej więcej działać. Stąd plan na projekt SaaS, który pozwoli mi się dużo nauczyć w tym obszarze

Podsumowanie

Cały rok 2018 był dla mnie rokiem wielu zmian i przemyśleń które musiałem chyba sam ułożyć sobie w głowie. Był to również rok dużej pracy nad samym sobą.

Te wszystkie zmiany były w dużej mierze zainspirowane przez Mirka Brunejko i jego VLog tak więc Mirku jeśli to przez przypadek czytasz to chciałbym Tobie teraz podziękować.

Share