Przyszłość .Net według Microsoft w pigułce

Przyszłość .Net według Microsoft w pigułce

Przyszłość .Net według Microsoft jest świetlana ale czy aby na pewno? Czy problemy jakie powstały przy powstawaniu .Net Core nie przekreśliły wszystkiego? Postaram się odpowiedzieć.

.Net Core

Microsoft wraz z pracami nad .Net Core przemyślał całość produktu i zostawił tylko to co jest niezbędne w dzisiejszych czasach. Dlatego w .Net Core głównie możemy tworzyć rozwiązania oparte o Web i chmurę, szerokiej maści API (WebAPI lub Nancy).

Również .Net Core daje nam wolność wyboru platformy na jakiej możemy pracować jako programiści lub uruchamiać nasze rozwiązania.

Powstają multi platformowe narzędzia takie jak Rider

JetBrains Rider

od JetBrains. Przez niektórych nazywany Visual Studio killer-em. Albo doskonały edytor

Visual Studio Code

Visual Studio Code

C#

C# jest używany przez miliony programistów na świecie. Jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania. Wystarczy spojrzeć na wyniki na Stack Overflow. Można go używać na wielu platformach i do szerokiej gamy rozwiązań. Od pisania gier z użyciem Unity, poprzez aplikacje mobilne w Xamarin, aplikacje web w ASP.NET, aplikacje LOB lub .Net Core micro serwisy na Linux ie w chmurze Azure, AWS albo egzotycznie Google Cloud.

Przyszłość C#, czyli C# 7

Rozwój C# pędzi jak lokomotywa. Każda nowa wersja przynosi jakieś ciekawe zmiany C# 2 dał nam Generics, C# 3 Integrated Queries, C# 4 dynamic (to akurat nie jest według mnie najlepszym pomysłem), async w C# 5, null conditional w C# 6. C# 7 nie będzie wyjątkiem ma dać nam nowe unikalne usprawnienia jak pattern maching. Od C# 6 można śledzić rozwój na GitHub w repozytorium dotnet/csharplang lub dyskutować na liście mailingowej csharplang.

Visual Basic

Visual Basic jest również używany przez całe rzesze programistów na całym świecie. Głównie jest wykorzystywany do tworzenia aplikacji Windows Forms, rzadziej aplikacji web. Ankieta dla deweloperów Stack Overflow nie była łaskawa dla Visual Basic. Był to język numer jedne, który deweloperzy chcieli zmienić na inny.

Przyszłość VB, czyli VB 15

VB and C# Coevolution w marcu 2010 roku Microsoft ogłosił, że C# i VB będą rozwijane równolegle. Niestety po 6 latach okazało się, że C# był rozwijany zbyt agresywnie i jest za wiele różnic pomiędzy językami.

Do tej pory C# i VB dzieliły ze sobą wiele rozwiązań null-conditional, nameof, itd… ale również posiadały wiele drobnych różnic.

VB 15 będzie posiadał tylko część nowości jakie pojawią się w C# 7. Nie pojawią się takie rzeczy jak np. local functions, które mogłyby tylko przynieść więcej złego niż dobrego w czytelność kodu napisanego w VB.

Wszystkie zmiany związane z Visual Basic można śledzić na GitHub w repozytorium dotnet/vblang, oraz na liście mailingowej vblang.

F#

F# jest używany przez coraz większą grupę programistów. Według rankingu Stack Overflow jest trzecim najbardziej „uwielbianym” językiem programowania. Głównymi polami zastosowań są Web, usługi w chmurze, narzędzia i analiza danych.

F# ma zaskakująco duże wsparcie ze strony społeczności jest językiem, który od początku istnienia powstawał jako open source.

Przyszłość F#, czyli F# 4.1

F# 4.1 przyniesie nam dalszy rozwój narzędzi Visual Studio do pracy z językiem, wsparcie dla .Net Core i .Net Standard.

Rozwój języka można śledzić na GitHub w repozytorium visualfsharp.

Podsumowanie

Według mnie przyszłość .Net jest naprawdę warta uwagi i śledzenia.
Ruchy Microsoft związane z open source były naprawdę dobrymi posunięciami. Były one przemyślane i wprowadzone w życie w odpowiednim momencie.

W tej chwili my jako programiści .Net nie jesteśmy już „uwiązani” do jedynej słusznej platformy jaką jest Windows. Ba mało tego nie musimy używać Visual Studio ;). Możemy uruchomić .Net wszędzie i możemy używać różnych narzędzi do tworzenia.

A więc Microsoft tylko tak dalej, a czeka nas naprawdę super przyszłość i masę pracy. Może uda się pokonać Java na polskim rynku ;). Programiści zakasać rękawy i śledźcie dalsze poczynania Microsoft z .Net Core.

Do dzieła.

Share