Windows Phone umarł. Ale…Jest wiecznie żywy

Windows Phone umarł. Ale…Jest wiecznie żywy

Windows Phone umarł. Ale…Jest wiecznie żywy. Post ten przedstawia moją opinie na temat stanu w jakim jest ekosystem Windows 10 i Windows 10 Mobile.

Windows Phone umarł. Ale…Jest wiecznie żywy…Historia

  • Wrzesień 2014 – Microsoft usuwa z nazwy „Phone” i zmienia nazwę na Windows 10 Mobile
  • Lipiec 2015 – Microsoft porzuca hardware mobilny
  • Wrzesień 2016 – HP mówi o Elite x3 „a three-in-one device that can make calls”
  • Październik 2016 – Microsoft CEO Satya Nadella mówi o „hunt for the next big category”, oraz wspomina o Mixed Reality i AI
  • Październik 2016 – Szef działu device Panos Panay mówi, że Surface jest działem tworzącym nowe kategorie produktów

A kto umarł ten nie żyje

Rozwój Windows Phone 7, a później 8 został zaprzestany. Powstał Windows 10 Mobile.

W raz z wypuszczeniem Lumia 950 i 950XL pojawił się Windows 10 Mobile system pełen błędów trochę taka wersja beta. W chwili obecnej po Anniversary Update system jest już używalny niestety nadal pojawiają się problem i tzw. App Gap.

Continnum

https://www.microsoft.com/en-us/windows/Continuum

Give your phone PC-like power to get things done
continuum
Microsoft stworzył technologię Continuum, nie jest to jakaś nowość kiedyś był taki wynalazek jak Motorola Atrix. Podejście Motoroli o tyle było inne, że transformowało telefon w tablet z Android. W wypadku MS otrzymujemy praktycznie 100% system Windows 10.

Podejście Microsoft jest o tyle ciekawe, że nie wymaga dodatkowych akcesoriów (wystarczy urządzenie wspierające Miracast). Zaraz na pewno odezwą się głosy mówiące ale przecież potrzeba Microsoft Display Dock. Tak owszem ale po aktualizacji Anniversary już nie. Wystarczy tylko Miracast.

Prawdziwą rewolucją ma być jednak aktualizacja Redstone 2, która przyniesie dalsze usprawnienia dla Continuum.

W mojej opinii Continuum jest fajną sprawą. Podoba mi się zwłaszcza gdy np. Siedzimy sobie na kanapie z naszym smartphone i edytujemy Excel na TV, a wszystko za pomocą telefonu.

Co dalej

A więc mamy za sobą odrobinę historii jak to z tym Windows Mobile było.

Wszystko mówi, że rynek mobilny dla Microsoft się skończył. Nie jest to jednak ostatnie słowo jakie MS chce powiedzieć. Planuje stworzyć nową kategorię urządzeń.

Przyszłość…Productivity Future Vision

Wow… Wygląda to oszołamiająco. Zwłaszcza jak sobie pomyślimy, że Microsoft powoli wprowadza na rynek urządzenia, które pokazał w tym video (Surface Dial).

Obsługa palcami i Surface Pen mojego Surface jest jak dla mnie bomba. Zmienia całkowicie podejście do UI i używania komputera.

Wiara

Z tego co obserwuję na rynku i światku MS to głęboko wierzę, że Microsoft nie pogrzebie swojego dziecka jakim jest Windows 10 Mobile. Zobaczymy jeszcze jakąś ciekawą rewolucyjną mieszankę produktu. Tak jak to było z 2-in-1 na punkcie, których rynek oszalał.

Share